Co to jest hosting i co musisz o nim wiedzieć?

Napis "web hosting" na tle fizycznych serwerów.
0
Hosting; domeny i serwery

Internet to fascynujące miejsce. To dom dla milionów stron internetowych i usług, dostępnych dla każdego po kilku kliknięciach myszką. W sieci znajdziesz serwisy informacyjne, rozrywkowe czy usługowe. Nie mogłyby one funkcjonować, gdyby nie hosting. Czym on jest, jak działa i dlaczego ma takie znaczenie dla witryn internetowych? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!

Co to jest hosting stron internetowych?

Hosting stron internetowych jest usługą, która pozwala umieścić swoją stronę w Internecie. Jeśli chcesz mieć własny serwis online, potrzebujesz hostingu, aby użytkownicy swobodnie z niego korzystali. Hosting to w zasadzie miejsce, gdzie przechowujesz stronę. Mowa o czymś w rodzaju wirtualnej przestrzeni przeznaczonej do magazynowania portalu. Zewnętrzne firmy udostępniają Ci miejsce na swoich serwerach, co pozwala bez przeszkód utrzymywać stronę w sieci.

Dlaczego potrzebujesz hostingu?

Jeżeli nie posiadasz własnego serwera na portal internetowy, musisz skorzystać z hostingu. W przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie prowadzić własnej witryny w Internecie. 

Jak powstał hosting?

Kiedy w latach 90. Internet zaczął się rozwijać, informacje były przechowywane na komputerach w różnych uniwersytetach i instytutach badawczych. Nazywano to siecią rozproszoną, ponieważ dane magazynowano na dyskach w różnych częściach świata. W tamtych czasach, gdy zakładałeś stronę internetową, musiałeś znaleźć taki sprzęt i poprosić jego właściciela o pozwolenie na umieszczenie tam swojej strony internetowej. Tak narodził się hosting w jego pierwszej postaci. Dziś działa on nieco inaczej, ale wciąż zachowuje ten początkowy charakter.

Jakie są rodzaje hostingu?

Obecnie istnieją cztery rodzaje hostingu:

  • Hosting współdzielony – polega na tym, że dzielisz się przestrzenią serwerową z witrynami innych ludzi. Zwykle kosztuje najmniej i sprawdza się świetnie w przypadku nowych portali. Jednak często okazuje się niewystarczający wraz z upływem czasu oraz rozbudową strony internetowej.
  • Hosting dedykowany – to bardziej zaawansowane rozwiązanie dla właścicieli dużych stron z wieloma funkcjonalnościami. Korzystasz z zasobów serwera indywidualnie, dzięki czemu wszystko działa sprawniej. Taki system może sporo kosztować.
  • Hosting VPS – opcja pośrednia, w której masz do dyspozycji ten sam serwer, co właściciele innych stron, ale otrzymujesz trochę własnej pamięci. Może skutecznie obsługiwać średniej wielkości serwisy.
  • Hosting w chmurze – najnowsza metoda oparta na współpracy kilku lub kilkunastu serwerów w trybie online. Taki hosting cechuje elastyczność, bo Twój portal zużywa tyle zasobów, ile w danym momencie potrzebuje.

Jakie są cechy dobrego hostingu?

Teraz gdy znasz podstawy hostingu, prawdopodobnie zastanawiasz się, czego powinieneś szukać podczas zakupów w firmie hostingowej. Kiedy wybierasz firmę hostingową, jest kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli tworzysz stronę internetową lub już ją zaprojektowałeś, upewnij się, że firma hostingowa oferuje wystarczającą przepustowość dla Twojej witryny. Sprawdź, czy informacje na twojej stronie ładują się szybko i płynnie. Nie zapomnij również dowiedzieć się, ile przestojów w działaniu doświadcza firma hostingowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *