Rejestratory domen są podstawą każdego ekosystemu systemu nazw domen (DNS). Bez nich nie można byłoby zarejestrować nowej nazwy domeny lub przenieść starej od innego dostawcy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o rejestratorze domen.
Co to jest rejestrator domen?
Rejestrator domen to organizacja, która pomaga klientom rejestrować i zarządzać domenami najwyższego oraz drugiego poziomu, przypisując użytkownikom Internetu unikalny identyfikator – nazwę domeny. Nazwa domeny składa się z dwóch części: domeny najwyższego poziomu (TLD) i domeny drugiego poziomu (SLD). Pierwsza z nich stanowi ostatni człon nazwy domeny (np. „.pl”), natomiast druga to sama nazwa (np. „domainname.pl”). Nazwa domeny służy do kierowania internautów na określoną stronę internetową.
Kiedy korzystać z rejestratora domen?
- Gdy chcesz założyć nową stronę internetową z niestandardową nazwą domeny.
- Kiedy chcesz zmienić dostawcę hostingu, ale zachować swoją nazwę domeny.
- Gdy zamierzasz przenieść swoją domenę do nowego dostawcy usług hostingowych.
Jak przebiega rejestracja domeny?
Nazwa domeny jest unikalnym identyfikatorem dla każdej strony internetowej. Użytkownik Internetu wpisuje nazwę domeny do przeglądarki, aby dostać się na stronę internetową. Aby osiągnąć ten wynik, dostawcy usług internetowych (ISP) muszą znaleźć właściwy adres internetowy. Adres ten jest przechowywany w systemie nazw domen (DNS). Każda nowa nazwa domeny jest najpierw rejestrowana przez rejestratora domen. Po złożeniu zamówienia przez klienta rejestrator kontaktuje się z odpowiednim organem ds. nazw domen (DNA). DNA to baza danych, która przechowuje informacje o wszystkich zarejestrowanych domenach na świecie. Gdy rejestrator potwierdzi, że domena jest dostępna, wysyła ją na adres e-mail klienta. Następnie klient kończy proces rejestracji, wnosząc opłatę za domenę.
Jakie rejestratory domen działają w Polsce?
- Gandi.pl – jeden z największych na świecie rejestratorów domen, posiadający klientów w 170 krajach. W Polsce działa z TLD .pl.
- Google Domains – rejestrator domen udostępniany przez Google.
- Key4biz (Wybran.pl) – najstarszy rejestrator domen w Polsce. Obsługuje kilka TLD, w tym .pl.
- Netim – jeden z największych rejestratorów domen w Polsce. Obsługuje kilka TLD, w tym .pl.
- Ns.pl – jeden z największych rejestratorów domen w Polsce. Obsługuje kilka TLD, w tym .pl.
- Netia – jeden z największych rejestratorów domen w Polsce. Działa w TLD .pl i .com.
- Ureg.pl – rejestrator domen skierowany do osób prywatnych i małych firm, działający z .pl TLD.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora?
- Cennik – jeden z najważniejszych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze rejestratora, ponieważ określa on, ile zapłacisz za usługę. Zazwyczaj domeny kosztują od 10 do 30 zł za rok, w zależności od TLD.
- Hosting – kolejną ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest hosting domeny, ponieważ daje Ci miejsce do hostowania Twojej strony internetowej. Niektórzy rejestratorzy zapewniają swoim klientom tę funkcję, a inni nie.
- Auto-renewal – w świecie biznesu online, auto-renewal jest ważną cechą. Jeśli zostanie włączona, zapewni, że Twoja domena pozostanie aktywna i nie wygaśnie.
- Łatwość obsługi – nie zapominaj, że będziesz musiał korzystać z platformy rejestratora za każdym razem, gdy będziesz chciał dokonać zmiany w informacjach o domenie. Im łatwiejsza jest ona w użyciu, tym lepiej.
- Wsparcie techniczne – komunikacja z zespołem wsparcia jest kluczowa, gdy napotkasz problemy. Idealnie byłoby, gdybyś mógł się z nimi skontaktować 24/7.