Hosting a domena – jaka jest różnica?

Mężczyzna korzysta z laptopa, na którym widać napis "domena" po angielsku.

Kiedy zaczynasz budować stronę internetową, będziesz musiał wybrać między rodzajem usługi hostingowej a nazwą domeny. To dwie różne kwestie, choć niektórzy je mylą. Dowiedz się więcej na ten temat w poniższym artykule.

Jakie są różnice między hostingiem a domeną?

Hosting to usługa świadczona w celu hostingu lub przechowywania danych, lub plików strony internetowej na serwerze. Domena to nazwa strony internetowej. Tak więc usługa hostingowa stanowi magazyn, w którym możesz przechowywać swoje pliki i dane, natomiast nazwa domeny służy jako adres wpisywany przez użytkowników do przeglądarki, aby dostać się do Twojej witryny. 

Dlaczego hosting i domena są mylone?

Hosting i domena to pojęcia mylące dla początkujących. Zamieszanie wynika z faktu, że hosting i domeny są zazwyczaj kupowane razem przez większość właścicieli stron internetowych. W rzeczywistości, firmy hostingowe zazwyczaj oferują specjalne oferty, gdy kupujesz obie usługi razem. W rezultacie otrzymujesz jeden rachunek oraz jeden zestaw instrukcji do zarządzania zarówno domeną, jak i hostingiem. Firmy hostingowe często pozwalają na zakup każdej usługi oddzielnie, jednak zapłacisz wtedy więcej za każdy z nich.

Czy zarówno hosting, jak i domena są niezbędne?

Tak, zarówno hosting, jak i domena są niezbędne. Nazwa domeny jest unikalnym identyfikatorem, który jest wymagany przy tworzeniu obecności online. Użytkownicy wpisują nazwę domeny, aby dotrzeć do Twojej witryny. Jeśli domena jest już zajęta, nie mogą dotrzeć do Twojej witryny. Dlatego ważne, aby uzyskać unikalną nazwę domeny i łatwo rozpoznawalną. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *