Serwery DNS przedstawione w postaci wirtualnych ikon.

Kiedy wysyłasz wiadomość e-mail lub przeglądasz strony internetowe, Twój komputer nie rozumie adresów IP zawartych w adresie URL. Zamiast tego widzi je jako ciągi liczb oddzielonych kropkami. Liczby te nazywane są „dziesiętnymi z kropką”, ponieważ są podzielone na pojedyncze cyfry, a każda cyfra jest dziesiątą częścią liczby. Serwery DNS sprawiają, że komputery widzą te ciągi jako słowa, a nie liczby. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć? Sprawdź!

Co to jest serwer DNS?

Serwer DNS to komputer, który tłumaczy nazwy domen na adresy IP. Serwery Domain Name System są niezbędną częścią Internetu. Każdy komputer podłączony do Internetu potrzebuje serwera DNS. Jeśli chcesz odwiedzić na swoim komputerze stronę internetową taką jak „www.bbq-dude.com”, Twój komputer musi najpierw znaleźć tę stronę, zaglądając do serwera DNS, aby znaleźć adres IP tej strony. Następnie komputer wysyła żądanie do adresu IP strony internetowej. 

Jak skonfigurować serwer DNS?

Istnieje wiele różnych typów serwerów DNS i być może masz teraz kilka uruchomionych na swoim komputerze. Serwery DNS są często ustawiane przez Twojego dostawcę usług internetowych, gdy otrzymujesz połączenie szerokopasmowe. Jeśli chcesz zmienić serwery DNS na swoim urządzeniu, możesz to zrobić, dostosowując jego ustawienia sieciowe. Oto kilka typowych typów serwerów DNS, które można zobaczyć w ustawieniach sieciowych:

  • Open DNS. Alternatywna usługa DNS, która obiecuje szybsze prędkości, niższe stawki i niezawodne usługi. Open DNS oferuje również opcję darmową, jeśli wolisz nic nie płacić.
  • Google DNS. Popularny wybór, który jest darmowy w użyciu i łatwy do skonfigurowania. Możesz również dostosować usługę Google DNS w locie, jeśli zauważysz jakieś problemy.
  • Cloudflare DNS. Serwery DNS firmy Cloudflare są jednymi z najszybszych na świecie, a nawet są wyposażone w tryb prywatności, aby chronić Twoje dane.
  • DNS.org. Lista wszystkich najpopularniejszych typów serwerów DNS, które możesz skonfigurować na swoim urządzeniu.

Jak zmienić serwer DNS?

Jeśli masz problemy ze stronami internetowymi, przyczyną może być serwer DNS. Aby sprawdzić, możesz spróbować zmienić serwer DNS na swoim komputerze. Jeśli niedawno zainstalowałeś nowy router, mógł on być dostarczony z własnym serwerem DNS. Jeśli tak, najlepiej go wyłączyć i użyć innego serwera DNS zamiast obecnego. 

Jakie są zalety serwerów DNS?

Serwer DNS zapewnia centralne miejsce do przechowywania informacji o stronach internetowych i adresach IP. Dzięki temu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do stron internetowych, wpisując ich nazwy, a nie numery, których komputery używają do identyfikacji każdej strony. Jeśli serwer DNS stanie się niedostępny, komputer nie będzie w stanie uzyskać dostępu do Internetu lub jakichkolwiek stron internetowych, które zależą od serwera DNS.

Jakie są wady serwerów DNS?

Serwery DNS mogą być celem złośliwych ataków. Jeśli atakujący może uzyskać dostęp do serwera DNS, z łatwością przekieruje użytkowników ze stron internetowych, które zamierzali przejść do złośliwej witryny. Czarne listy mogą również powodować problemy z serwerami DNS. Jeśli zdecydujesz się zablokować stronę internetową, serwer DNS przekieruje każdego, kto spróbuje uzyskać dostęp do tej strony, na inną stronę lub komunikat o tym, że został zablokowany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *