Co to jest responsywność strony internetowej i jak o nią zadbać?

Programista planuje responsywność strony internetowej na tablicy.

Strony internetowe wyglądają i działają inaczej na urządzeniach mobilnych niż na komputerach stacjonarnych. Wynika to z różnic w wielkości oraz rozdzielczości ekranu pomiędzy urządzeniami stacjonarnymi a mobilnymi. Jeśli Twoja strona nie dostosuje odpowiednio swojego układu do urządzenia, które ją przegląda, będzie wydawać się dziwna lub niewygodna w użyciu. Właśnie tej kwestii dotyczy responsywność strony. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

Co to jest responsywność strony internetowej?

Responsywność strony internetowej odnosi się do zdolności strony internetowej do reagowania na urządzenie, które ją odwiedza. Innymi słowy, projekt i układ strony dostosowuje swój wygląd tak, aby gwarantować komfort przeglądania użytkownikowi danego sprzętu. Kiedy odwiedzający wchodzi na Twoją stronę, to albo z komputera stacjonarnego, albo z urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon. Urządzenie odwiedzającego nie ma znaczenia podczas tworzenia strony internetowej. Liczy się to, jak Twoja strona się prezentuje i funkcjonuje na każdym typie urządzenia.

Dlaczego responsywność strony jest ważna?

  • Świetne doświadczenie użytkownika – Kiedy osoba przegląda Twoją stronę internetową, decyduje czy lubi Twój biznes, czy nie. Jeśli korzysta ze smartfona, często robi to w biegu, np. czekając w kolejce w sklepie spożywczym. Spieszy się i chce szybko dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze. Jeśli Twoja strona nie jest responsywna, nawigowanie między stronami zajmie za dużo czasu, zniechęcając użytkownika.
  • Zatrzymaj klientów – jeśli Twoja firma zależy od ruchu pieszego lub klientów wchodzących, musisz mieć pewność, że ludzie wiedzą o Twoim istnieniu. Jeśli Twoja strona nie jest responsywna, może być trudno dostępna z urządzeń mobilnych, zwłaszcza jeżeli wykorzystuje duże obrazy lub animacje flash. Może to oznaczać, że Twoi potencjalni klienci nie będą w stanie dotrzeć do Twoich informacji i danych kontaktowych. 

Jak zapewnić odpowiednią responsywność strony internetowej?

  • Najpierw zdecyduj, czy responsywna strona internetowa jest dla Ciebie odpowiednia. Podczas gdy każda strona powinna być w pewnym stopniu responsywna, możesz również zdecydować, że chcesz mieć w pełni responsywną stronę. Jeśli chcesz mieć w pełni responsywną stronę, przygotuj się na wydanie większej ilości pieniędzy, ponieważ będzie to wymagało więcej wysiłku przy projektowaniu.
  • Projektowanie responsywnej strony internetowej – istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie responsywnej strony internetowej, ale najczęstszym jest użycie CSS media queries. CSS media queries to sposób na zmianę wyglądu strony na podstawie urządzenia, które ją odwiedza. Możesz użyć CSS media queries, aby zmienić układ swojej strony lub rozmiary czcionek/obrazków.
  • Znalezienie dewelopera – jeśli zdecydujesz, że chcesz mieć w pełni responsywną stronę, musisz znaleźć dewelopera, który ma umiejętności, aby ją stworzyć. Możesz znaleźć dewelopera, szukając w Internecie firmy projektowej lub deweloperskiej w Twojej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *