Jak wyglądała i kiedy powstała pierwsza strona internetowa?

Na ekranie laptopa żółta tapeta ze strzałką i napisem "website". Obok książki i figurka człowieka, który je podtrzymuje.
0
Strony internetowe

Pierwsza strona internetowa została uruchomiona w 1991 roku przez Tima Bernersa-Lee. Jak być może wiesz, ten człowiek wynalazł World Wide Web. Niektórzy określają go jako „ojca Internetu” za jego wkład w informatykę i media cyfrowe. Przyjrzyjmy się kilku szczegółom oraz odpowiedzmy na najważniejsze pytania dotyczące pierwszej strony internetowej.

W którym roku powstała pierwsza strona w Internecie?

Pierwsza strona internetowa została stworzona w 1991 roku przez angielskiego informatyka o nazwisku Tim Berners-Lee. Należy zauważyć, że nie wymyślił on Internetu (jak wiele osób błędnie to zakłada), po prostu założył pierwszą stronę internetową hostowaną w Internecie. Internet tak naprawdę powstał w 1957 roku, ale dopiero w latach 80. ludzkość rozpoczęła powszechne wykorzystywanie go w różnych dziedzinach życia. 

Jak wyglądała pierwsza strona internetowa?

Pierwsza strona internetowa była prostą stroną zawierającą zaledwie kilka akapitów informacji o zespole Bernersa-Lee i ich badaniach w CERN. Nie zawierała żadnych obrazów, grafik, kolorów ani innych elementów projektowych. W tamtym czasie Berners-Lee nie wiedział nawet, jak umieścić na stronie obrazy! Pierwsza strona została napisana w języku HTML (HyperText Markup Language) i obejmowała spis treści z informacjami o każdym temacie, a także linki do dodatkowych sekcji. 

Czemu poświęcona była pierwsza strona internetowa?

Pierwsza strona internetowa była poświęcona informacjom o zespole Bernersa-Lee i ich badaniach w CERN. Konkretnie strona zawierała informacje o ich projekcie stworzenia „wirtualnej biblioteki” oraz o tym, jak czytelnik mógł skontaktować się z zespołem. 

W którym roku powstała pierwsza polska strona internetowa?

W 1991 roku powstała pierwsza strona internetowa w Polsce. Została ona uruchomiona przez Polską Akademię Nauk. Była to jedna z pierwszych stron internetowych w Polsce, aczkolwiek bardzo podstawowa, bez projektu i zdjęć. Choć nie ma zapisu o dokładnej dacie powstania pierwszej polskiej strony internetowej, wiemy, że powstała ona przed listopadem 1991 roku. Od tego czasu strony internetowe stały się znacznie bardziej zaawansowane i wyszukane. Jednak nawet dziś strony internetowe pełnią tę samą podstawową funkcję, co wtedy: pozwalają użytkownikom komunikować się i dzielić informacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *