Serwer dedykowany na symbolicznym obrazie. Widać sprzęt komputerowy podświetlony na niebiesko.
0
Hosting; domeny i serwery

Serwery dedykowane są idealne dla firm, stron internetowych i aplikacji, które wymagają większej kontroli nad ustawieniami oraz wydajnością serwera. Przeczytaj artykuł – sprawdź, jak działa serwer dedykowany, a także, kiedy z niego korzystać.

Czym jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to serwer, który jest całkowicie przeznaczony na potrzeby jednego klienta. Serwerów dedykowanych nie współdzielisz z innymi klientami, tak jak serwery wirtualne. Klienci mogą w pełni kontrolować swoje serwery dedykowane poprzez interfejs internetowy i konfigurować sprzęt oraz oprogramowanie serwera wedle potrzeb. Takie serwery stanowią idealne rozwiązanie dla firm, stron internetowych i aplikacji wymagających większej kontroli nad wydajnością.

Jak działa serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to komputer w centrum danych, który jest całkowicie Twój. Ma on zainstalowane całe niezbędne oprogramowanie i jest połączony ze wszystkimi innymi urządzeniami oraz usługami firmy, dzięki czemu mogą one w każdej chwili bezpośrednio współdziałać z serwerem dedykowanym. Taka konfiguracja pozwala na hostowanie różnych wrażliwych plików przy zachowaniu pełnej kontroli przez cały czas. Istnieją dwa główne rodzaje serwerów dedykowanych: zarządzane i niezarządzane. Zarządzane serwery dedykowane pochodzą z opłatą miesięczną i firma zarządzająca serwerem zrobi wszystko, aby utrzymać ich działanie. Niezarządzane serwery dedykowane są zazwyczaj pobierane jako jednorazowa opłata i odpowiadasz za monitorowanie, jak również utrzymanie serwera siebie.

Kiedy wybrać serwer dedykowany?

Jeśli Twoja firma potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, serwer dedykowany jest świetnym rozwiązaniem. Wiele firm potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, ale nie potrzebuje pełnej kontroli nad swoją infrastrukturą, która jest związana z serwerem dedykowanym. W tego typu scenariuszach najlepiej  mieć serwer dedykowany. 

Jak wybrać serwer dedykowany?

Serwery dedykowane są dostępne w różnych rozmiarach i planach cenowych. Zanim kupisz serwer dedykowany, musisz upewnić się, że spełnia on wszystkie potrzeby Twojej firmy. Przy wyborze serwera dedykowanego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym: 

  • rdzenie procesora;
  • pamięć RAM;
  • szybkość dysku twardego;
  • szerokość pasma;

Będziesz także musiał rozważyć cenę każdej opcji serwera. 

Jak skonfigurować serwer dedykowany?

Oto kilka wskazówek, jak utrzymać sprawne działanie serwera.

  • Utrzymuj oprogramowanie serwera w stanie aktualnym – to jeden ze sposobów uniknięcia awarii i innych kwestii, które mogą powodować problemy dla Twojego serwera. 
  • Aktualizuj system operacyjny serwera – ta sama zasada dotyczy systemu operacyjnego serwera. 
  • Regularnie defragmentuj dysk twardy – pomoże to w utrzymaniu płynności działania serwera, zapobiegając nadmiernemu zapychaniu go plikami i śmieciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *